| Electrical Specifications | |
| Model | TLYA-890-7-5C |
| Frequency Range | 824-960 MHz |
| Gain | 7 dBi |
| VSWR | <1.5:1 |
| Polarization | Horizontal or Vertical |
| F/B Ratio | >16 dB |
| Horizontal Beamwidth | 65° |
| Vertical Beamwidth | 55° |
| Input Impedance | 50 Ω |
| Maximum Power | 100W |
| Lightning Protection | DC Ground |
| Mechanical Specifications | |
| Connector | N Female |
| Antenna Dimension | 510 mm |
| Weight | 0.4 kg /0.9 lb |
| Reflector Material | Aluminum |
| Wind Velocity | 210 km/h |
| Working Temperature | -40~+65℃ |
| Mounting Pole | Ø38-Ø52 mm |
APPLICATION
Applications:
* 900MHz GSM / ISM Band: 824~960MHz
*GSM900 Mobile Communication System
* RFID System
*Long-Range Directional Applications
*Point to Point & Point to multipoint
* Non Line of Sight (NLOS) applications
*Wireless Video Links
*SCADA
*900MHz Cellular
ADVANTAGE
Advantage:
*Superior Durability
* Long Performance Life In All Weather Operation
* Vertical or Horizontal Polarization Mounting
* RoHs Compliant