| Electrical Specifications | |
| Model | TLOD-5158-13VH-2N |
| Frequency Range | 5150-5850 MHz |
| Gain | 13 dBi |
| VSWR | ≤2.0:1 |
| Polarization | Horizontal and Vertical |
| Horizontal Beamwidth | 360° |
| Vertical Beamwidth | 7° |
| F/B Ratio: | >30 dB |
| Cross-Polar Ratio: | >20 dB |
| Input Impedance | 50 Ω |
| Maximum Power | 100W |
| Lightning Protection | DC Ground |
| Mechanical Specifications | |
| Connector | 2*N Female |
| Antenna Dimention(diameter*length) | Ø62*550 mm |
| Weight | 2 kg /4.4 lb |
| Radome Material | UV-PVC |
| Wind Velocity | 210 km/h |
| Working Temperature | -40~+65℃ |
| Mounting Pole | Ø40-Ø60 mm |
APPLICATION
Applications:
*MIMO - Multiple-Input and Multiple-Output
*5.1-5.8GHz Band applications
* Support IEEE 802.11b, 802.11g and 802.11n wireless LAN systems
*Point to multipoint applications
*Wireless video systems
*WiMAX, WISP and WiFi compatible
ADVANTAGE
Advantage:
*MIMO - Multiple-Input and Multiple-Output
*Two (2) integrated diversity antennas plus dual feed system in a single enclosure
*High quality UV-PVC Radome for all weather operation
*DC Ground lightning protection
*Includes heavy duty mast mounting brackets
*RoHS Compliant